Winnica Wierzchowina

Miejsce

Adam Gałat
39-200 Dębica
ul. Wielopolska 141 A

tel: +48 694-512-918
mail:agadam72@interia.pl

Winnica Wierzchowina położona jest we wsi Łęki  Dolne, w  powiecie dębickim, u podnóża Karpat nad rzeką Dulczą. Nazwę swą zawdzięcza przysiółkowi, na którego terenie się znajduje.


Są to niezwykle malownicze okolice, usiane wzgórzami i dolinami, bogate w zieleń, lasy i potoki. Północna część gminy znajduje się w obszarze klimatu podgórskich kotlin i dolin, natomiast południowa należy do skraju pasa górskiego. Przenikanie się tych typów klimatów daje w efekcie łagodne warunki klimatyczne, przyjazne uprawie winorośli.  

Miejsce to jest odległe od cywilizacyjnego pędu, w którym cisza aż kłuje w uszy. Z bliska można podglądać pasące się sarny lub śledzić jastrzębia szybującego na niebie, a wieczorami słuchać popisujących się swym śpiewem ptaków, które zamieszkują w pobliskich zagajnikach.

W 2004 r. zaraziłem się winiarską pasją.  Dwa lata później posadziłem pierwsze 200 krzewów. Dziś winnica zajmuje ponad 20 arów, ok. 600krzewów.  Główne  odmiany  to Rondo, Regent, Bianca, Hibernal, Sibera. Winorośl rośnie na ciężkiej gliniastej ziemi, rodzi dorodne i smaczne owoce.  Gospodarstwo wciąż rozrasta się i modernizuje, przez co prowadzenie winnicy jest łatwiejsze i przyjemniejsze. 

 Okolica nie dość, że piękna, to pełna ciekawostek turystycznych: hodowla danieli na sąsiednim wzgórzu, głazy polodowcowe w Strzegocicach, liczne cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej, grób  Otto Schimka, 19-letniego Austriaka służącego w Wehrmachcie, który zginął przed niemieckim plutonem egzekucyjnym za to, że nie chciał strzelać do niewinnych Polaków. Do tego rezerwaty przyrody ,,Słotwina” i ,,Torfy” , liczne szlaki piesze, rowerowe, konne i tematyczne.