Winnica Siepietnica

Miejsce

Katarzyna Korzeń
38-240 Biecz
Siepietnica 74

tel. kom. +48 513 025 972
e-mail: winnicasiepietnica@gmail.com

Link

http://winnicasiepietnica.blogspot.com

Winnica Siepietnica jest najbardziej wysuniętą na zachód winnicą Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Leży przy drodze krajowej nr 28, zwanej „trasą karpacką”; 15 km od Jasła, 5 km od pięknego, zabytkowego Biecza. Wysoki, stromy stok, na którym posadzono blisko 2 000 krzaków góruje nad okolicą i jest widoczny z daleka.

Wieś Siepietnica, należała co najmniej od XII w. do klasztoru w Tyńcu. Później, w XIV w. podlegała pod zamek Golesz. Nazwa osady pochodzi od bartników, zwanych na tym obszarze siepietnikami. Mimo, że brak wzmianek historycznych na temat uprawy winorośli w samej Siepietnicy, to sąsiednie wzgórze (część miejscowości Skołyszyn) nasi nazwę Winnica, co pozwala przypuszczać, że krzewy winorośli kiedyś już rosły w tej okolicy.

Jako wielcy miłośnicy wina, zachęceni rozwojem winiarstwa w regionie, po dwuletnich przygotowaniach, w roku 2010 założyliśmy 0,5 ha winnicę. Jesteśmy młodymi adeptami sztuki winogrodniczej i z radością odkrywamy coraz to nowe wyzwania jakie stają przed nami każdego roku. Większą część naszej uprawy stanowi solaris, dość duży udział ma rondo i regent. Dodatkowo, posadziliśmy kilka rzędów „eksperymentalnych”, miedzy innymi: Cabernet Cantor, Marechal Foch, Hibernal. Winnica nie posiada jeszcze profesjonalnej przetwórni. Niewielkie ilości wina, jakie powstały do tej pory z naszych winogron w całości zużyliśmy sami, ale od 2015 roku planujemy rozpocząć produkcję na większą skalę.

 

Winnica jest częścią 10 – hektarowego gospodarstwa ekologicznego „Podkarpackie pole” trudniącego się naturalną uprawą warzyw, owoców i ziół. Oprócz wina można więc znaleźć tu mnóstwo zdrowych i aromatycznych specjałów.