Winnica Dwie Granice

Miejsce

Lidia i Marek Nowińscy
38-207 Przysieki 412

tel. kom. +48 606 787 623
e-mail: mnowinski@neostrada.pl

Link

www.winnicadwiegranice.pl

W roku 2004 Lidia i Marek Nowińscy zrealizowali jedno ze swoich marzeń i założyli w Przysiekach koło Jasła swoją pierwszą winnicę. Właściciele zachwycili się winiarstwem kilkanaście lat temu na Węgrzech. To tam nauczyli się szacunku do wina i podziwu dla winiarzy. Nazwa "Dwie Granice" wzięła się z położenia winnicy na granicy dwóch wsi – Przysiek i Trzcinicy. Lidia i Marek Nowińscy mieszkają w Warszawie, ale podjęli decyzję o budowie domu w Przysiekach, gdzie sięgają rodzinne korzenie Pani Lidii. Po zaprojektowaniu winnicy i doborze odmian winogron, właściciele zaczęli swoją winiarską działalność. Pierwsze zbiory odbyły się w roku 2006 i od tego czasu odbywają się regularnie. Państwo Nowińscy bardzo poważnie podchodzą do winiarskiego biznesu i 18go czerwca 2011 roku zaczęli budowę budynku winiarni, zapewniającej warunki winifikacji dla 5 hektarowej winnicy.

W chwili obecnej owocująca winnica w Przysiekach ma powierzchnię 1 hektara. Prowadzonych jest na niej około 4000 krzewów winorośli. Możemy tu znaleźć około 15 różnych odmian winogron. Uprawiane odmiany winogron na wina białe to między innymi:Aurora, Bianca, Johanniter, Hibernal, Seyval Blanc, Muskat Odeski i Jutrzenka. Z najpopularniejszych odmian na wina czerwone natomiast: Rondo, Regent, Leon Millot, Marechal Foch, Cabernet Cortis.

W 2012 roku miały miejsce nowe nasadzenia, na drugiej winnicy znajdującej się w Bączalu Górnym (gmina Skołyszyn). Jest to winnica o powierzchni 2 hektarów.

Można więc powiedzieć, że łączna powierzchnia winnic "Winnicy Nowińskich Dwie Granice" wynosi nieco ponad 3 hektary, z czego owocujący jest 1 hektar, a 2 hektary to nowe nasadzenia. Pierwsze zbiory z nowej winnicy powinny się odbyć w roku 2014.

W pobliżu winnicy znajdują się atrakcje turystyczne. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest pierwszą z nich. Jest to cały kompleks muzealny położony w Trzcinicy, koło Jasła. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi. Dokonano w nim odkryć archeologicznych datowanych na epokę brązu i wczesne średniowiecze. Karpacka Troja to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Znajduje się tu także pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną, salą konferencyjną, salą edukacyjną dla dzieci, „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane będą potrawy przygotowane w oparciu o dawną sztukę kulinarną.

Inną atrakcją jest Kościół pod wezwaniem świętej Doroty w Trzcinicy. Pochodzi z okresu XV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków europejskiego budownictwa sakralnego. Wystrój utrzymany jest w stylu Renesansu. W Kościele znajdują się wczesnobarokowe organy, jedne z nielicznych w południowej Polsce.

18go czerwca 2011 roku rozpoczęła się budowa dużej inwestycji jaką jest budynek winiarni z pełną częścią przetwórczą i piwnicą. W budynku jest też sklep i sala degustacyjna

W piwnicy odbywają się degustacje wina dla zorganizowanych grup. Daje to możliwość zobaczenia całego sprzętu z bliska, poczucia "klimatu" piwnicy i oczywiście spróbowania naszego wina. Wszystkiemu towarzyszą pytania do prowadzących i dyskusje na tematy nie tylko winiarskie.

Pod koniec sierpnia 2013 roku, po wielu staraniach Winnica Nowińskich "Dwie Granice" otrzymała akcyzę. Od września 2013 roku wystartował nasz sklep z winem. Kupienie wina jest możliwe od poniedziałku do soboty w godzinach 12-17. Dodatkowo sklep otwierany jest dla Gości po każdej degustacji.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasz profil na facebooku. www.facebook.com/winnicadwiegranice