Winnica Vanellus

Miejsce

Barbara i Mariusz Czajka
Jareniówka 189
38-200 Jasło

tel. kom. +48 604 052 132
e-mail: b_czajka@op.pl

Link

www.winnicavanellus.pl

Zaczęło się prozaicznie, bo od porządków w ogrodzie. Z pomocą i pomysłem na jego urządzenie przyszedł nam nasz sąsiad, Wiktor Szpak. To on też, pewnego wieczoru, pokazał nam swoją winnicę i poczęstował winem. To było odkrycie. Wino w Polsce, na Podkarpaciu, tuż obok, wydawało się czymś niemożliwym, a było jak najbardziej realne. Posadziliśmy więc 300 krzewów winorośli, naszą małą winniczkę na własne potrzeby: Siberę i Muskata na wina białe oraz Rondo i Regenta na czerwone. Szybko jednak okazało się, że winorośl jest rośliną, w której nie można się nie zakochać. Cieszyliśmy się każdym liściem, każdym gronem, każdą jagodą i zapragnęliśmy więcej. Dokupiliśmy więc działkę obok i rozglądaliśmy się za następną.

Aktualnie winnica zajmuje 1 ha na dwóch parcelach. Znajduje się na stokach o niedużym, kilkunastoprocentowym spadku w kierunku południowo-wschodnim. W niewielkiej odległości, około 400 m. przepływa rzeka Wisłoka. Gleba, średnio-ciężka, lessowa, wymaga wielu zabiegów, aby wydać owoc o zadowalających nas walorach. Oprócz wspomnianych wcześniej odmian, dosadziliśmy nowe szczepy: Solaris, Johanniter, Muscaris, Seyval Blanc i Cabernet Cortis. W przyszłości chcielibyśmy zmierzyć się również z jakąś viniferą, np. Pinot Gris lub Rieslingiem. 

Nazwa winnicy pochodzi od nazwiska właścicieli, Vanellus bowiem po łacinie znaczy „czajka”. Chcielibyśmy wytwarzać w naszej winnicy wina pod którymi możemy się podpisać, takie, jakie nam samym smakują. Lubimy wina o wyrazistym aromacie owocu, wina, które nie wstydzą się swego pochodzenia i nie jest naszym celem wpisywanie się w światowe trendy. Mamy nadzieję sprzedawać nasze wina przede wszystkim podczas degustacji na miejscu, w piwnicy gdzie powstają i smakują najlepiej. Wierzymy w rozwój enoturystyki na Podkarpaciu i chcemy współtworzyć jej ofertę.