Winnica Kolacz

Miejsce

Maria i Jan Śniegowscy
38-213 Kołaczyce
Nawsie Kołaczyckie 303A

tel. +48 13 44 109 69
tel. kom. +48 696 097 865
e-mail: mjsniegowski@interia.pl

Link

www.winnicakolacz.pl

Winnica Kolacz znajduje się w Kołaczycach  przy Alei Jana Pawla II . Jest widoczna na pierwszym wzniesieniu po lewej stronie po przejechaniu 500 metrów. Z winnicy roztacza się piękny widok na miasteczko Kołaczyce, rzekę Wisłokę, stawy rybne w Kłodawie i górę Liwocz.

Winiarski bakcyl to skutek wyjazdów do Włoch do pracy w winnicach w rejonie Bolzano oraz znajomości z właścicielami Winnicy Jasiel.

Profesjonalna półhektarowa winnica zostala założona w 2009 r. Siedlisko zostało wybrane starannie, w oparciu o pomiary temperatur w ciągu całego roku. Południowy stok o wysokości 275 m n.p.m. , gliniasto-piaszczysta gleba  -  to wszystko co potrzebne winorośli.

Nazwa winnicy ma promować miasteczko Kołaczyce : w historycznych zapiskach znaleźliźmy pierwsze wzmianki o miejscowości Colaczicze, której skrót posłużył do utworzenia nazwy winnicy. Jest ona  widoczna w logo i na etykietach butelek z winem.

Winnica Kolacz to przykład zadbanej i cieszącej oko inwestycji. Między równiutkimi szpalerami rośnie trawa, regularnie koszona, do tego ręcznie odchwaszczana i spulchniana gleba wokół krzewów, bez użycia herbicydów – wszystko to przekłada się nie tylko na uczucia estetyczne, ale także na jakość wina.Na potrzeby winiarni zaadoptowano pomieszczenia piwniczne wolno stojącego domu: w jednym z nich odbywa się produkcja a w drugim wino dojrzewa. Wstępne prace, takie jak odszypułkowanie czy wyciskanie soku, odbywają się na zewnątrz budynku.

W szpalerach o rozstawie 2,5m x 1m uprawiane są przerobowe odmiany winorośli: Bianka, Jutrzenka, Aurora, Hibernal, Seyval Blanc i Muskat Odeski na białe oraz Rondo i Regent na wina czerwone.

Swoją pasją chętnie dzielimy się z innymi, dlatego enoturyści są u nas mile widziani. Oprócz degustacji lokalnego wina, można liczyć także na spróbowanie innych przysmaków: swojskiego chleba z tradycyjnym smalcem, wiejską kiełbasą i domowymi przetworami. Oferta degustacyjna ze swojskim jadłem ograniczona tylko do kilku osób po uzgodnieniu telefonicznym.

Odwiedzając Kołaczyce warto zobaczyć kościół wybudowany w stylu neogotyckim, z przepiękną wieżą będącą niewątpliwie perełką architektoniczną na skalę całego powiatu. Kościół wybudowano z czerwonej cegły i białego kamienia w latach 1903-1906. Do zabytkowego wyposażenia świątyni należą pochodzące z XVII wieku kropielnica i chrzcielnica. Kropielnica wykonana jest z kamienia, reprezentuje styl barokowy. Chrzcielnica została również wykonana w stylu barokowym z czarnego marmuru.