I edycja 2014

Konkurs zorganizowany został przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy pod patronatem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Partnerem I Konkursu Polskich Win Jasło 2014 był Urząd Miasta Jasła. Ocenie jurorów poddane zostały dziesiątki win z całej Polski, z których wyłoniono listę medalistów. Na uwagę zasługuje fakt, że był to rzeczywiście konkurs ogólnopolski, a nie zabawa dla lokalnych amatorów wyrobu wina. Do Jasła zjechały wina nie tylko z Podkarpacia, ale również z Małopolski, Świętokrzyskiego i Lubuskiego i choć większość medali pozostanie na Podkarpaciu, a blisko połowa w samym Jaśle, organizatorzy doceniają fakt, że zaufali im winiarze z innych regionów przekazując wina do oceny. Jak podkreślają, wszelkie konkursy i imprezy winiarskie są doskonałą okazją do spotkań i wymiany wiedzy i doświadczeń oraz do integracji środowiska.

Obecna, pierwsza edycja Konkursu, miała charakter otwarty, ale w przyszłości planowane są osobne kategorie dla pasjonatów i profesjonalistów. Konkurs, poza oceną jakości win, powinien zachęcać do pracy nad podnoszeniem jakości produkowanego wina, a przyznawane medale powinny być wskazówką dla konsumentów co do jakości win dostępnych na rynku. W tym kontekście, jasielskie stowarzyszenia bardzo sobie ceni nawiązanie współpracy ze środowiskiem sommelierów. To oni pracują na co dzień z konsumentami wina i znają ich zainteresowania, to za ich rekomendacją najlepsze polskie wina zwiększają swoje szanse trafienia na restauracyjne stoły. A jak pokazują konkursowe degustacje, polskie wina są na coraz wyższym poziomie.

Ciekawym doświadczeniem była zorganizowana podczas Dni Wina degustacja porównawcza najlepszych win konkursowych i podobnych stylistycznie tzw. win światowych. W degustacji w ciemno, uczestnicy porównali dwa wina białe oraz jedno czerwone wybierając swojego faworyta. Polskie wina białe reprezentowała Winnica Płochockich (Inspira Volcano 2012) oraz Winnica Vanellus (Muskat 2013), a czerwone Winnica Łany (Regent 2013). Wynik we wszystkich trzech pojedynkach był z korzyścią dla win polskich.  Świadczy to nie tylko o tym, że przynajmniej część win polskich jest na naprawdę wysokim poziomie, ale również o tym, że polskim konsumentom, po prostu one smakują. Wszystkie nagrodzone wina zaprezentowane zostały na stoisku Jasielskiego stowarzyszenia Winiarzy podczas Dni Wina.

 

Jury konkursowe składające się z sommelierów i degustatorów nie związanych z producentami wina, przyznało łącznie 33 medale: 7 złotych, 12 srebrnych i 14 brązowych. Oceniano wina w pięciu kategoriach: polskie wina białe, różowe, czerwone, musujące i słodkie. Najwięcej medali znalazło się w pierwszej kategorii, nie przyznano medalu w kategorii win musujących. Największą ilość punktów i tym samym nagrodę Grand Prix zdobyło wino Likierowe 2009 z podjasielskiej Winnicy Dwie Granice.