ZMYSŁY I WINO - warsztaty eno-sensoryczne, cz. 3

Degustacja i ocena wina oraz pełnia przyjemności, czyli łączenie wina z jedzeniem
EnoPortal, Winnica Sztukówka i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu ZMYSŁY I WINO. Tematy tworzą spójną całość, można jednak brać udział w pojedynczych spotkaniach.
Poznaliśmy już tajniki funkcjonowania naszych zmysłów i chemiczne tajemnice wina. Czas wykorzystać wiedzę! Na najbliższych warsztatach zajmiemy się techniczną i praktyczną stroną degustacji wina oraz jego oceną, a potem sprawimy sobie jeszcze więcej przyjemności łącząc wino z jedzeniem. Jak zwykle połączymy teorię z praktyką. Będziemy wąchać, smakować i dyskutować.
Jednym z najczęstszych, wręcz intuicyjnym połączeniem winno – kulinarnym jest wino i ser. Dlatego poświęcimy mu specjalne miejsce na naszych warsztatach. Naszym gościem będzie Michał Pudlik, właściciel marki Ser Jest Ser. Entuzjasta sera i rozmów. Michał podzieli się z nami wiedzą o serze z którym na co dzień pracuje. Jest skarbnicą wiedzy o serach farmerskich, owczych, kozich, krowich i bawolich. Tych z Polski, ale też z Holandii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec i Grecji.
Dowiecie się wszystkiego co niezbędne, żeby dobrze łączyć wino z serami i sery z winem. Sprawdzicie teorię na przykładach i sami dobierzecie swoje najsmaczniejsze zestawienia. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste.
 
Poniżej najważniejsze tematy warsztatów.
Degustacja i ocena wina:
- podstawowe zasady serwowania oraz przechowywania i transportu wina
- przygotowanie miejsca i akcesoria do degustacji wina
- temperatura serwowania wina, kieliszki, dodatkowe elementy techniczne
- degustacja wina – ocena wyglądu, zapachu i smaku
- czynniki wpływające na percepcje i ocenę wina
- techniki degustacyjne
- złożoność smaków i aromatów wina
- elementy składające się na odbiór i jakość wina (kwasowość, odczucie słodyczy, zawartość alkoholu, gorzkość, cierpkość, dwutlenek węgla, cielistość, długość, balans, dojrzałość)
- sens degustacji i oceny wina
- znaczenie konkursów winiarskich
- oceny, rankingi, krytyka winiarska
- mówienie i pisanie o winie
- stosunek jakości wina do jego ceny
Łączenia wina z jedzeniem:
- historia jedzenia i picia (kontekst sensoryczny i kulturowy)
- tradycja łączenia wina i jedzenia
- specyfika percepcji smaków i aromatów
- właściwości fizyczne i chemiczne wina oraz produktów spożywczych (ciężar, intensywność, tekstura/struktura, aromaty)
- podstawowe zasady łączenia jedzenia z winem
- wino w kuchni
- wyjątki od reguł i eksperymenty
- sensoryczne pewniaki i sprawdzone sposoby na maksimum przyjemności degustacyjnej
- naczynia, rekwizyty, okoliczności i kontekst niematerialny jako istotne elementy przyjemności degustacyjnej
 
Warsztaty dedykowane są osobom chcącym rozwijać swoje umiejętności i mocno zainteresowanym tematem wina – będziemy omawiać sporo szczegółów. Nie są jednak przeznaczone wyłącznie dla osób zaawansowanych – każdy temat zaczniemy od podstaw.
Warsztaty przygotuje i poprowadzi dr inż. Katarzyna Korzeń – biolog i dydaktyk akademicki, od blisko dziesięciu lat zajmująca się tematyka winiarską.
Jest członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Aktywnie działa w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy (między innymi przy organizacji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle i Konkursu Polskich Win) oraz Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia. Od ośmiu lat prowadzi własną winnicę i produkuje wino. Współtworzyła Winnicomanię – najstarszy i najpopularniejszy polski koncept enoturytyczny. Od ponad czterech lat prowadzi EnoPortal – wirtualną bazę wiedzy o polskim winiarstwie. Doradza, edukuje i promuje wiedzę winiarską. Prowadzi degustacje, warsztaty i szkolenia.
Szeroka wiedza specjalistyczna oraz duże i zróżnicowane doświadczenie pozwala jej prezentować wino oraz poszczególne zagadnienia z nim związane w bardzo kompleksowym ujęciu. Uczestnicy prowadzonych przez nią warsztatów często zaznaczają, że nawet najbardziej zawiłe kwestie przedstawia w przystępny i interesujący sposób.
 
Szczegóły organizacyjne:
Cas trwania: 10:00 – 17:00
Warsztaty odbędą się Winnicy Sztukówka, 38-130 Glinik Średni 153
Bilety: 240 zł, do kupienia na sztukówka.pl – prawy dolny róg -> Rezerwacje
Każdy temat będziemy zgłębiać w formie teoria + praktyka.
W czasie szkoleń zapewniamy akcesoria edukacyjne oraz produkty spożywcze do ćwiczeń/degustacji, w tym wina (różne zestawy do różnych tematów).
Dodatkowo uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowane materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej.
Każde szkolenie będzie obejmować przerwę kawową oraz posiłek w trakcie.
Jeśli potrzebujesz informacji o noclegach lub dodatkowych atrakcjach w okolicy, zapraszamy do kontaktu: basia@sztukowka.pl.

Ze względu na pandemię COVID-19 Warsztaty będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania lub zmiany terminu imprezy, jeśli wymagać tego będzie sytuacja pandemiczna.