I Konkurs Polskich Win Jasło 2014 - podsumowanie

Uroczystą galą wręczenia pamiątkowych dyplomów na jasielskim rynku 30 sierpnia podczas IX Międzynarodowych Dni Wina zakończył się I Konkurs Polskich Win Jasło 2014.

Jury konkursowe składające się z sommelierów i degustatorów nie związanych z producentami wina, przyznało łącznie 33 medale: 7 złotych, 12 srebrnych i 14 brązowych. Oceniano wina w pięciu kategoriach: polskie wina białe, różowe, czerwone, musujące i słodkie. Najwięcej medali znalazło się w pierwszej kategorii, nie przyznano medalu w kategorii win musujących. Największą ilość punktów i tym samym nagrodę Grand Prix zdobyło wino Likierowe 2009 z podjasielskiej Winnicy Dwie Granice. Pełne wyniki dostępne są na stronie stowarzyszenia www.winiarzejaslo.pl.

Konkurs zorganizowany został przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy pod patronatem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Partnerem I Konkursu Polskich Win Jasło 2014 był Urząd Miasta Jasła. Ocenie jurorów poddane zostały dziesiątki win z całej Polski, z których wyłoniono listę medalistów. Na uwagę zasługuje fakt, że był to rzeczywiście konkurs ogólnopolski, a nie zabawa dla lokalnych amatorów wyrobu wina. Do Jasła zjechały wina nie tylko z Podkarpacia, ale również z Małopolski, Świętokrzyskiego i Lubuskiego i choć większość medali pozostanie na Podkarpaciu, a blisko połowa w samym Jaśle, organizatorzy doceniają fakt, że zaufali im winiarze z innych regionów przekazując wina do oceny. Jak podkreślają, wszelkie konkursy i imprezy winiarskie są doskonałą okazją do spotkań i wymiany wiedzy i doświadczeń oraz do integracji środowiska.

Obecna, pierwsza edycja Konkursu, miała charakter otwarty, ale w przyszłości planowane są osobne kategorie dla pasjonatów i profesjonalistów. Konkurs, poza oceną jakości win, powinien zachęcać do pracy nad podnoszeniem jakości produkowanego wina, a przyznawane medale powinny być wskazówką dla konsumentów co do jakości win dostępnych na rynku. W tym kontekście, jasielskie stowarzyszenia bardzo sobie ceni nawiązanie współpracy ze środowiskiem sommelierów. To oni pracują na co dzień z konsumentami wina i znają ich zainteresowania, to za ich rekomendacją najlepsze polskie wina zwiększają swoje szanse trafienia na restauracyjne stoły. A jak pokazują konkursowe degustacje, polskie wina są na coraz wyższym poziomie.

Ciekawym doświadczeniem była zorganizowana podczas Dni Wina degustacja porównawcza najlepszych win konkursowych i podobnych stylistycznie tzw. win światowych. W degustacji w ciemno, uczestnicy porównali dwa wina białe oraz jedno czerwone wybierając swojego faworyta. Polskie wina białe reprezentowała Winnica Płochockich (Inspira Volcano 2012) oraz Winnica Vanellus (Muskat 2013), a czerwone Winnica Łany (Regent 2013). Wynik we wszystkich trzech pojedynkach był z korzyścią dla win polskich.  Świadczy to nie tylko o tym, że przynajmniej część win polskich jest na naprawdę wysokim poziomie, ale również o tym, że polskim konsumentom, po prostu one smakują. Wszystkie nagrodzone wina zaprezentowane zostały na stoisku Jasielskiego stowarzyszenia Winiarzy podczas Dni Wina.

Mamy nadzieję, że jasielski konkurs wina na stałe zagości na mapie polskich imprez winiarskich i, wzbogacony o takie właśnie dodatkowe elementy, nie będzie imprezą zamkniętą, ale będzie pretekstem do spotkań między winiarzami, pasjonatami wina i jego konsumentami.  

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

Przygotowania do Konkursu: montujemy baner I gotowe! Miny mówią same za siebie Mamy ładne kieliszki Mamy małe upominki na pamiątkę Miejsce do pracy gotowe Ustalenia techniczne Perfekcyjny serwis zwarty i gotowy czeka na znak Sekretariat Konkursu pracuje w skupieniu Kilka słów na początek - i do pracy Czasem ktoś łapie się za głowę... Czyżby bursztyn w kieliszkach? Kilka chwil dla obiektywów Piotr Kamecki Andrzej Strzelczyk Marek Gałaj Paweł Demianiuk I przewodniczący Tomasz Kolecki Majewicz Czujne oko Mariusza: można już następną próbkę? Tak jakoś półmetek Patron honorowy konkursu Burmistrz Miasta Jasła sprawdza osobiścei przebieg konkursu Po ocenie Czas na relaks w naturze, na winnicy oczywiście Pora na pierwsze podsumowania na prezentację zwycięzców publiczności

I wręczenie dyplomów