VII Konkurs Polskich Win - zaproszenie.

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zapraszają wszystkie polskie winnice do udziału w VII Konkursie Polskich Win. Konkurs odbędzie się 6 - 7 sierpnia w winnicy Dwie Granice.


Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 lipca. Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w Konkursie znajdują się w Regulaminie.


Konkurs Polskich Win to największy i najbardziej prestiżowy tego typu konkurs winiarski w naszym kraju. Odbywa się nieprzerwanie od 2014 roku. Każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Winiarze z całe Polski cenią Konkurs za dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu oraz za wyjątkowy panel jurorski, w którego skład wchodzą wyłącznie sommelierzy z niekwestionowanym doświadczeniem.
Przyznawane w Konkursie Polskich Win medale są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale przede wszystkim gwarancją jakości oraz pewną rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej.
Wina oceniane będą w ciemno w sześciu kategoriach: polskie wina białe, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne. Oceny, tak jak w poprzednich edycjach Konkursu, dokonywać będzie Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

 

Podczas Jury VII Konkursu Polskich Win zasiądą:


Tomasz Kolecki - Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007 - 2010, wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata w Sofii, Santiago de Chile, Strasburgu oraz Tokio. Przewodniczący Komisji Dydaktycznej SSP, ASI Diploma International. Szef Jury i arbiter m.in. Mistrzostw Polski Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI Bruksela, IWSC i wielu innych. Felietonista m.in. Pulsu Biznesu, Horeca.pl. Autor kart win, w tym nagradzanych przez magazyn Wine Spectator.

Piotr Kamecki - od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Mistrz Polski Sommelierów z 1998 r., finalista Mistrzostw Europy Sommelierów 1998 r. w Reims i Mistrzostw Świata Sommelierów w 2000 r. w Montrealu. Wieloletni Prezes Zarządu Centrum Wina, obecnie partner w firmie Winkolekcja i twórca Wine Taste by Kamecki. Autor tekstów o winie w magazynach Lavie i High Living.

Grzegorz Jach - absolwent The Polish Open University w Warszawie z dyplomem MBA. Członek Zarządu Stowarzyszenia Sommelierów Polskich i juror ogólnopolskich konkursów winiarskich. Od 15 przeszło 15 lat zajmuje się realizacjami strategii biznesowych dla branży alkoholowej.

Szymon Milonas – Członek Zarządu Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, certyfikowany nauczyciel kursów winiarskich WSET w ramach www.winerepublic.pl, którego jest założycielem, absolwent kursów winiarskich w USA, Anglii, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, sędzia Mistrzostw Polski Sommelierów i konkursów winiarskie.

Piotr Pietras - Master Sommelier i współwłaściciel projektu importerskiego TERROIRyści, od początku swojej kariery świadomie i konsekwentnie budował swoją pozycję w branży, obejmując m.in. funkcję głównego sommeliera w poznańskim koncepcie Cucina.  Następny krok to Londyn i współpraca ze znanymi na całym świecie Gordonem Ramsayem (Maze), Richardem Corriganem (Corrigan’s Mayfair) czy Timem Allenem (Launceston Place). Do niedawna - jako dyrektor ds. wina w londyńskim HIDE - zarządzał 18-osobowym zespołem sommelierów i największą kartą win w Wielkiej Brytanii. Poza bogatym doświadczeniem restauracyjnym, Piotr zdobył w swojej karierze również wiele znaczących tytułów, takich jak: Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016, Wicemistrz Europy Sommelierów 2017, Najlepszy Młody Sommelier Świata 2017 czy 6-ty Sommelier Świata 2019. W 2017 roku zdał on także egzamin na Master Sommeliera, wygrywając jednocześnie prestiżowa nagrodę „Amorim Taster of the Year” za najwyższy wynik w ślepej degustacji. Piotr jest sędzią na międzynarodowych konkursach winiarskich: Decanter World Wine Awards   i International Wine & Spirit Competiton oraz wykładowcą w prestiżowym Court of Master Sommeliers.

Ewa Relidzyńska - założycielka projektu Lady Sommelier, który ma na celu promowanie kultury picia wina w Polsce. Jedna z najbardziej aktywnych sommelierek w branży winiarskiej. Absolwentka szkoły Wine and Spirit Education Trust. Członkini Stowarzyszenia Sommelierów Polskich tworząca strategię i komunikację organizacji w social mediach. Na co dzień tworzy karty win w restauracjach i hotelach, gdzie prowadzi również szkolenia z zakresu obsługi, sprzedaży i wiedzy winiarskiej. Organizuje degustacje dla klientów prywatnych i firmowych. Zasiadała w jury konkursu Wino na Medal i współprowadziła pierwszy sommelierski Puchar Mistrzów Online. 

Karolina Nowosadzka - Wicemistrzyni Polski młodych sommelierów 2019.

Wojciech Dubis -  szef gastronomii i head sommelier Hotelu Shuum**** w Kołobrzegu.  Z winem związany od ponad 18 lat. Pasjonat jakości zarówno w serwisie, jak i w kuchni. Jak sam mówi jakość powinna zaczynać się na pierwszej, a kończyć na ostatniej stronie Menu - niezależnie, czy to karta win, dań, czy baru. Zgadza się z twierdzeniem Platona, że jakość to pewien stopień dążenia do doskonałości.  I do niej dąży. Propagator kultury wina, który w ciągu roku na kilkunastu swoich "Wieczorach przy winie" opowiada, ocenia i inspiruje.

Maciej Łyko - Zainteresowanie winem rozpoczęło się u niego w młodym wieku. Karierę zawodową rozpoczął u jednego z wiodących polskich importerów - Mielżyński Wines and Spirits w Poznaniu, gdzie pracował przez sześć lat jako kierownik sklepu. W międzyczasie zdał egzamin Advanced  Wine Spirits Education Trust, który pomógł mu podjąć decyzję o przeprowadzce do Londynu. W Wielkiej Brytanii Maciej pracował w wyróżnionych gwiazdką przewodnika Michelin restauracjach takich jak Maze by Gordon Ramsaya jako sommelier, czy  Launceston Place Restaurant jako head sommelier. W 2017 roku zdał egzamin Advanced Court of Master Sommeliers, a w 2019 został Mistrzem Polski Sommelierów.  W styczniu, po 7 latach pobytu w Londynie,  Maciej wrócił do Polski i objął pozycję head sommelier w warszawskiej restauracji Forty.

Kamil Wojtasiak -  Mistrz Polski Sommelierów 2018, Mistrz Polski Młodych Sommelierów 2017, Prix du Sommelier 2018 – AIG, ASI Sommelier Diploma 2017, Reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy i Afryki Sommelierów 2020 na Cyprze.

Organizatorzy chcą, żeby Konkurs Polskich Win nie ograniczał się tylko do samej oceny win, pragną promować najlepsze polskie etykiety pokazując ich jakość i różnorodność; przekonywać restauracje i sklepy, że nasze rodzime winnice mają sporo do zaoferowania; zachęcać konsumentów do próbowania polskich win. Dlatego właśnie powstała strona Konkursu na Facebooku – zachęcamy do jej polubienia oraz udostępniania pojawiających się tam treści.


 

Partnerem Konkursu jest Miasto Jasło oraz Winnica Dwie Granice.


Patronat medialny zapewniają: Czas Wina, EnoPortal.pl, Food Service, Portal Ouichef.pl,  Przegląd Gastronomiczny, Winnicomania.


Sponsorem wody na Konkurs jest Domowy Niezbędnik.