XIV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle - podsumowanie.

 

Tydzień po XIV Międzynarodowych Dniach Wina najwyższy czas podsumować tegoroczną edycję tego wielkiego, winiarskiego święta.
Wielkie zainteresowanie i zadowolone miny uczestników imprezy są najlepszym dowodem, że ostatni weekend sierpnia, na jasielskim rynku można zaliczyć do udanych.


Imprezy towarzyszące XIV MDW rozpoczęły się w tym roku wcześniej niż zwykle.
Już w lipcu rozpoczęło się przyjmowanie prac biorących udział w Konkursie Fotograficznym „WINOROŚL Z BLISKA”. Tradycją stało się już, że Muzeum Regionalne w Jaśle i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy, przy okazji MDW organizują konkurs fotograficzny o tematyce winiarskiej. W tym roku wzbudził on wyjątkowe zainteresowanie – nadesłano, aż 140 prac.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się uroczyście, 24 sierpnia na płycie rynku.

 


Od sześciu lat Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy Konkurs Polskich Win organizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. W tym roku Konkurs odbył się 8 – 9 sierpnia, jak zwykle w sali degustacyjnej Winnicy Dwie Granice. Relacja i wyniki Konkursu zostały opublikowane na naszej stronie niezwłocznie po uroczystym ogłoszeniu wyników i wręczeniu dyplomów medalistom (24 sierpnia, na płycie Rynku). Liczba win biorących udział w Konkursie zwiększa się z edycji na edycję. W tym roku winiarze nadesłali do oceny blisko 300 próbek. Bardzo cieszymy się niezmiennym zaufaniem producentów i rosnącym prestiżem naszego Konkursu.

 

Niektórzy enoturyści XIV MDW zaczęli świętować już 23 sierpnia, podczas Dnia Otwartych Winnic. Większość naszych winiarzy nie jest w stanie gościć u siebie dużych grup. Dlatego tylko Ci szczęściarze, którym udało się nabyć bilety do jednego z dwóch enobusów mieli okazję zobaczyć winnice, spotkać się z twórcami win i poczuć niezwykłą atmosferę degustacji win w miejscu ich powstania. W tym roku enoturystów zaprosili do siebie: Winnica Vanellus, Winnica Golesz, Winnica Dwie Granice, Winnica Vetus i Podkarpacka Manufaktura Win. Kameralność spotkań w ramach Dnia Otwartych Winnic jest absolutnym atutem tej imprezy – każdy gość naszych winiarzy czyje się wyjątkowo.

 

 

To co działo się 24 i 25 sierpnia na Jasielskim Rynku to absolutny rekord; 35 polskich winnic, 3 winnice zagraniczne, 10 innych wystawców winiarskich, 20 wystawców z produktami regionalnymi i innymi pysznościami oraz ogromny tłum gości, którzy przybyli do Jasła nie tylko z okolicy, ale z różnych części Polski, a nawet z zagranicy żeby próbować win i regionalnego jedzenia, spotkać się i porozmawiać z producentami, poczuć atmosferę jednego z największych i najciekawszych polskich winiarskich świąt.

 

 

W sobotę przyjechali do nas również enoturyści szynowi – po raz drugi z Krakowa wyruszył specjalny, winiarski pociąg z degustacją na pokładzie. Zadowolone miny pasażerów i obsługi mówią same za siebie…

 

 

Tradycyjnie Międzynarodowym Dniom Wina Towarzyszą Warsztaty degustacyjne. W tym roku odbyły się:
Alkomat i wino, czyli jak degustować odpowiedzialnie
Polska vs. reszta świata
Z kieliszkiem dookoła Polski
Fuzja podkarpackich smaków: lokalne wina i regionalne produkty.

Odbyły się również Warsztaty malarskie – Barwy wina.

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pracowali z nami przy organizacji XIV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle oraz wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie.


Do zobaczenia w przyszłym roku na XV (jubileuszowych) Dniach Wina w Jaśle!


 

 

Piękne zdjęcia (poza Warsztatami) - Katarzyna Leuko z HeLoStudio. Dziękujemy!