VI Konkurs Polskich Win

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich mają ogromną przyjemność zaprosić wszystkie polskie winnice do udziału w VI Konkursie Polskich Win. Konkurs odbędzie się 8 - 9 sierpnia w winnicy Dwie Granice. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi podczas XIV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, w sobotę 24 sierpnia.

Na zgłoszenia czekamy do 22 lipca. Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w Kankursie znajdują się w Regulaminie.


Konkurs Polskich Win jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w naszym kraju. Co roku może poszczycić się największą liczbą ocenianych polskich etykiet. Zdobyte w Jaśle medale są gwarantem wysokiej jakości wina i najlepszą rekomendacją dla restauracji, winebarów i sklepów specjalistycznych. Winiarze z całej Polski cenią Konkurs za dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu oraz za wyjątkowy panel jurorski, w którego skład wchodzą wyłącznie sommelierzy z niekwestionowanym doświadczeniem.
Wina oceniane będą w ciemno w sześciu kategoriach: polskie wina białe, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne. Oceny, tak jak w poprzednich edycjach Konkursu, dokonywać będzie Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

 


Podczas VI Konkursu Polskich Win oceniać będą:


Tomasz Kolecki - przewodniczący Jury - Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007 - 2010, wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata w Sofii, Santiago de Chile, Strasburgu oraz Tokio. Przewodniczący Komisji Dydaktycznej SSP, ASI Diploma International. Szef Jury i arbiter m.in. Mistrzostw Polski Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI Bruksela, IWSC i wielu innych. Felietonista m.in. Pulsu Biznesu, Horeca.pl. Autor kart win, w tym nagradzanych przez magazyn Wine Spectator.

Piotr Kamecki - od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Mistrz Polski Sommelierów z 1998 r., finalista Mistrzostw Europy Sommelierów 1998 r. w Reims i Mistrzostw Świata Sommelierów w 2000 r. w Montrealu. Wieloletni Prezes Zarządu Centrum Wina, obecnie partner w firmie Winkolekcja i twórca Wine Taste by Kamecki. Autor tekstów o winie w magazynach Lavie i High Living.

Adam Pawłowski MS - Mistrz Polski Sommelierów 2014, dyplom Master Sommeliera w 2014, nagroda Grand Siecle Trophy 2014 dla kandydata, który w danym roku zdał egzamin na Master Sommeliera z najlepszym wynikiem, zwycięzcą Sud de France Sommelier Competition 2013, dwukrotny finalista zawodów UK Best Sommelier 2011/2014, nagroda Personality of The Year 2014 przyznawana przez Imbibe Magazine w kategorii wschodzącej gwiazdy branży gastronomicznej, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii „Mistrz Mistrzów” dla mentorów pokoleń polskiej gastronomii oraz wybitnych osobistości kulinarnych, współautor książki "Gościnność".

Andrzej Strzelczyk - ośmiokrotny finalista Mistrzostw Polski Sommelierów. Mistrz Polski Sommelierów 2012 i 2013, reprezentant Polski na mistrzostwach Europy w Sanremo. ASI – Diploma Internationale. oraz Dyplom "Weinakademiker" in Wines and Spirits w Weinakademie Österreich Akdademii w Rust, wykładowca kursów Wine and Spirit Education Trust w Polish Wine Academy.

Katarzyna Olszewska - Head sommelier Atelier Amaro.  Pochodzi z Włocławka, karierę sommeliera rozpoczęła w Kieliszkach na Hożej. Ostatni rok spędziła w Londynie w gwiazdkowej restauracji Hide; obecnie przenosi zagraniczne doświadczenie na polską scenę gastronomiczną. Wielka fanka szampanów i Chateau Rayas.

Beata Lawrukajtis - Head Manager Restauracji w Shuum Hotel. Swoją przygodę z winem rozpoczęła wiele lat temu we Francji w Dolinie Rodanu. Uczestniczyła w wielu sympozjach, seminariach oraz szkoleniach winiarskich. Koneser życia, smaków i wina. Od 18 lat z pasji w gastronomii - w tym  ponad 16 lat na różnych szczeblach kariery w Shuum Boutique Wellness Hotel w Kołobrzegu.

Wojciech Dubis -  szef gastronomii i head sommelier Hotelu Shuum**** w Kołobrzegu.  Z winem związany od ponad 18 lat. Pasjonat jakości zarówno w serwisie, jak i w kuchni. Jak sam mówi jakość powinna zaczynać się na pierwszej, a kończyć na ostatniej stronie Menu - niezależnie, czy to karta win, dań, czy baru. Zgadza się z twierdzeniem Platona, że jakość to pewien stopień dążenia do doskonałości.  I do niej dąży. Propagator kultury wina, który w ciągu roku na kilkunastu swoich "Wieczorach przy winie" opowiada, ocenia i inspiruje.

Filip Szaciłowski - Sommelier SSP, jeden z najlepszych młodych sommelierów w kraju, sommelier i general manager w Kieliszkach na Próżnej (Michelin BIB Gourmand), wybranego przez Magazyn Wino najlepszym wine-barem w Polsce.

Kajetan Zalewski - Z gastronomią związany od 10 lat. Doświadczenie zdobywał w takich miejscach jak Poznańskie La Rambla Wine Bar, Ratuszova, Mielżyński Wine&Spirits, oraz Warszawskie atelier Amaro* i Alewino!. Jego osiągnięcia to między innymi: Court of Master Sommeliers - Certified Sommelier w 2016, Egzamin Sommelierski SSP w 2017, A.S.I. Diploma Sommelier w 2019, Mistrzostwa Sommelierów Polski Zachodniej w 2016 - 5 miejsce, Mistrzostwa Polski Sommelierów w 2017 - 7 miejsce, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów w 2017 - 8 miejsce, Mistrzostwa Młodych Sommelierów w2018 - 3 miejsce

Marcin Łysakowski - od 5 lat związany z restauracjami Thai Thai - Authenic Thai Cusine, obecnie manager i sommelier restauracji w Sopocie. W zawodzie i w SSP od 2013roku. Uczestnik XIX mistrzostw Polski sommelierów. Praktykę zdobywał głownie w Hotelach 4* i 5* m. in. Gdański Hilton, gdzie pracował na szerokiej karcie win. Aktywny działacz klubu Trójmiejskich sommelierów, grupy działającej na rzecz edukacji i promowania kultury winnej. Miłośnik mozelskich rieslingów.
 
 
Partnerami Konkursu są: Miasto Jasło i Województwo Podkarpackie.


Patronat medialny zapewniają: Czas Wina, Ferment. Pismo o winie, Food Service, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Przegląd Gastronomiczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Winnicomania.

Wodę na Konkurs sponsoruje Domowy Niezbędnik.


Wspiera nas Pracownia Reklamy Grafika.