Zaproszenie na szkolenie praktyczne - prowadzenie i cięcie winorośli.

 

Serdecznie zapraszamy na praktyczne szkolenie z zakresu prowadzenia i cięcia winorośli, które poprowadzi dla nas Piotr Stopczyński – jeden z najbardziej doświadczonych polskich enologów. Przedstawi nam najważniejsze zagadnienia teoretyczne oraz zaprezentuje jak przekłada się to na praktykę winogrodniczą i co najważniejsze jak możemy przez to wpływać na jakość wina. 


Prawidłowe prowadzenie wymaga zarówno sporej wiedzy na temat specyfiki fizjologicznej winnego krzewu jak i doświadczenia praktycznego. Dla różnych odmian, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać możemy stosować bardzo odmienne sposoby formowania krzewów.
Cięcie zimowe to kluczowy zabieg. Jego dostosowanie do potrzeb winnicy oraz tego co chcemy osiągnąć w danym sezonie oraz w przyszłości pozwala wpływać na kondycję krzewów i jakość owoców.


Szkolenie odbędzie się w sobotę, 16 marca na jednej z działek winnicy Vanellus.
Ze względu na lokalizację winnicy i możliwe ograniczenia związane z dojazdem spotykamy się o godzinie 9.00, na parkingu cmentarza komunalnego przy ul. Mickiewicza w Jaśle (https://goo.gl/maps/sgJDSv29F832), skąd wspólnie pojedziemy do winnicy.

 

 

Spotykamy się w warunkach polowych – bardzo prosimy o zebranie ze sobą wszystkiego co będzie potrzebne do komfortowej pracy. Wyposażenie obowiązkowe: rękawiczki, sekator, ciepły stój roboczy; opcjonalnie: tapener, coś do siedzenie.


Po szkoleniu zapraszamy wszystkich uczestników na ognisko.

 

Szkolenie jest bezpłatne, ale ze względów logistycznych bardzo prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa, na nasz adres: info@winiarzejaslo.pl