Szkolenie sommelierskie – polskie wina z polskimi potrawami.

 

W ostatnią niedzielę (25 marca) mięliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w szkoleniu sommelierskim, które poprowadziła dla nas Monika Bielka-Vescovi – pracująca z winem na co dzień; dyrektor Szkoły Sommelierów i prezes stowarzyszenia Kobiety i Wino, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w ramach przedmiotu enologia w Collegium Medicum oraz na studiach podyplomowych „Wiedza o Winie. Media, rynek, kultura” w Collegium Civitas w Warszawie.


Zastanawialiście się kiedyś jakie wino podać do śledzia? Jakie do bigosu? Czy wino słodkie pasuje tylko do deseru?


My już wiemy…

 

 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że polskie wina najlepiej byłoby serwować razem z polskimi, regionalnymi potrawami. Ale nasza rodzima kuchnia to nie lada wyzwanie – czasem nawet dla sommeliera.
O ogólnych zasadach łączenia wina z potrawami można wiele przeczytać. Można też znaleźć sporo kursów teoretycznych na ten temat. Rzadko zdarza się okazja, żeby teorię połączyć z praktyką.

 

 

Na przykładzie różnych win z naszych winnic sprawdziliśmy jak potrawa wpływa na odbiór wina i jak wino może zmieniać smak potraw. Przetestowaliśmy zestaw regionalnych, podkarpackich przysmaków, których większość z pewnością pojawi się na stole, gdy będziemy podejmować gości. Wymieniliśmy doświadczenia, spostrzeżenia, uwagi i… przepisy. Wszystko to przyda się już niebawem, bo nowy sezon enoturystyczny za pasem.


Nauczyliśmy się też poprawnie serwować wino naszym gościom, profesjonalnie o nim opowiadać i dopełniać wszelkich, najdrobniejszych szczegółów winiarskiej etykiety podczas degustacji.