Zaproszenie na szkolenie

W najbliższą niedzielę 25 marca o godzinie 14.00 w Sali Domu Ludowego na osiedlu Bryły odbędzie się szkolenie dla członków naszego stowarzyszenia przygotowane i prowadzone przez Monikę Bielkę-Vescovi.

Tytuł szkolenia to: „Wpływ serwisu wina i obsługi na zadowolenie klienta i zwiększenie zysków w winiarni”.

Będziemy pracować na naszych winach. Monika opowie o wszystkim co wiąże się z serwisem wina, otwieraniem, podawaniem oraz łączeniem z potrawami. Podpowie jak najlepiej nasze wina zaprezentować i przestrzeże przed wszelkimi błędami jakie można popełnić i niechcąco zniechęcić odbiorcę. Przewidziana jest również część praktyczna z degustacją wina i pasujących/niepasujących do niego smaków.

Do degustacji przewidujemy:

- proziaki,

- kapustę z grzybami,

- pierogi ruskie,

- śledzie w delikatnej oliwnej zalewie,

- ser kozi,

- ser z niebieską pleśnią - najlepiej sery lokalne,

- cytrynę,

- lokalną wędlinę dojrzewającą

- wodę i pieczywo

oraz

- przynajmniej jedno wino z wysoką kwasowością,

- jedno wino z cukrem resztkowym pół wytrawne,

- jedno wino słodkie,  

- jedno wino czerwone z beczką,

- jedno wino czerwone bez beczki.

To będzie bardzo ciekawe szkolenie. Zapraszamy do udziału!

 

Szkolenie dla członków stowarzyszenia. Osoby spoza stowarzyszenia mogą wziąć udział po uprzednim zgłoszeniu, koszt udziału to 50 zł. od osoby.

 

Monika Bielka-Vescovi - dyrektor Szkoły Sommelierów i prezes stowarzyszenia Kobiety i Wino, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w ramach przedmiotu enologia w Collegium Medicum oraz na studiach podyplomowych „Wiedza o Winie. Media, rynek, kultura” w Collegium Civitas w Warszawie. Wykłada w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Dyplom sommelierski zdobyła w Denver, Kolorado z International Sommelier Guild. Pracowałam jako sommelier i manager w najlepszych restauracjach w USA w Memphis, TN oraz Boulder, CO, jako head sommelier i dyrektor zakupu win w pięciogwiazdkowych hotelach sieci Six Senses w Tajlandii i na Malediwach. Posiada certyfikat WSET Diploma z londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust oraz tytuł Weinakademiker z austriackiej Weinakademie Österreich. Jest dyplomowanym trenerem przygotowującym kandydatów do londyńskiego egzaminu wiedzy o winie WSET Level 1-3 oraz Ambasadorem Stowarzyszenia Sommelierów Europejskich w Polsce, jak również Ambasadorem wody Kinga Pienińska. W latach 2009, 2010, 2016 i 2017  karty win stworzone przez nią zdobyły prestiżowe nagrody amerykańskiego magazynu Wine Spectator. Zasiada jako juror na międzynarodowych konkursach winiarskich m.in. Vinoforum, Enoexpo i Galicja Vitis, Hungarina National Wine Contest. Pisze artykuły do pism branżowych i lifestylowych  m.in. do Czasu Wina, Magazynu Wino, Lente, Lounge  i Kukbuk oraz serwisów internetowych, jak Interia czy też blogów – Kobieta i Wino. Jest współautorką książki Wstęp do Enologii.