Warsztaty degustacyjne.

Zapraszamy wszystkich członków Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy na warsztaty degustacyjne, które poprowadzą dla nas:

Tomasz Kolecki – Wiceprezydent  Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, wielokrotny Mistrz Polski Sommelierów, finalista Mistrzostw Świata i Europy, ASI – Diploma Association de la Sommellerie Internationale, Certified CMS oraz Adavanced WSET. Przewodniczący Komisji Dydaktycznej Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, ekspert i doradca sieci sklepów i restauracji.

Andrzej Strzelczyk – Dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów i wielokrotny finalista Mistrzostw, ASI – Diploma Association de la Sommellerie Internationale, Adavanced WSET, aktualnie prowadzi kursy WSET w Polsce w Polish Wine Academy, sommelier w hotelu Mamaison Le Regina Warsaw w restauracji La Rotisserie.

Umiejętność oceny jakości wina nie jest rzeczą oczywistą, nie każdy umie rozpoznać wady, czy niedociągnięcia, nie każdy wie na czym się w takiej ocenie skupić, jakich rzeczy szukać, co składa się na efekt końcowy i tworzy lub nie harmonię w winie i świadczy o jego jakości.
Panowie podziela się z nami swoją wiedzą z zakresu degustacji i oceny wina. Ma to być szkolenie praktyczne, skupiające się na technicznej stronie degustacji i oceny.
Dodatkowo nasi sommelierzy mają ogromne doświadczenie i możemy od nich dowiedzieć się czego oczekują konsumenci, jaki profil wina jest atrakcyjny, a co niekoniecznie smakuje klientom.

Szkolenie odbędzie się 6 lutego, o godzinie 15.00, w domu ludowym w Bryłach.


Ponieważ warsztaty mają charakter praktyczny i musimy przygotować zaplecze degustacyjne i odpowiednią liczbę miejsc, bardzo prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa do 4 lutego.


Udział w szkoleniu jest bezpłatny dla wszystkich członków Stowarzyszenia.